Реалії сьогодення диктують умови, в яких варто вбачати не лише виклики, але й нові можливості. Саме так і зреагувала команда IT СТЕП Університету на карантинні обмеження. Ми вдало зреалізували серію вебінарів під загальною назвою «Доуніверситетська підготовка: Online-спринт» для 14-16 річних підлітків. Ініціатива виправдала себе цілком, адже нам вдалося зацікавити порядку 800 глядачів з різних регіонів України. І кількість переглядів та захоплених відгуків, яка і надалі зростає, вселяє впевненість, що ми обрали правильний шлях.

Нам вдалося  донести до зацікавлених старшокласників важливість здобуття сучасних навичок, які стануть фундаментом для майбутнього їхнього успіху, а також розповіли в який спосіб ці навички можна в собі розвивати. Такі важливі завдання і ставить перед собою програма доуніверситетської  підготовки. Ми не тільки знайомимо майбутніх абітурієнтів зі світом ІТ, розкриваючи його широкі можливості, а й сприяємо всебічному розвитку кожного впродовж двох років навчання на програмі. Тож під час вебінарів викладачі та студенти IT СТЕП Університету демонстрували свої підходи до використання можливостей, які даються нам разом із розвитком суспільства та технологій.

Перший вебінар ми розпочали з того, що виділили основні навички, якими варто було б володіти, будучи старшокласником. На наш погляд – це мистецтво комунікації, критичне мислення, креативність, цифрова компетентність та фінансова грамотність.

В рамках першого вебінару “ТOP-5 Soft Skills сучасного старшокласника” – Надія Цюра, керівник програми та викладач ІТ СТЕП Університету, висвітлила важливість критичного мислення. Розповіла про те, чому настільки важливо і актуально критично мислити, адже в світі, який перенасичений інформацією, варто вміти знаходити потрібне, фільтрувати зайве, аналізувати, порівнювати, робити правильні висновки, приймати усвідомлені рішення. Висвітлила тему когнітивних упереджень – це готові алгоритми дій, які є в нашому мозку і часто впливають на здатність ясно мислити. Тому варто про них знати й розпізнавати їх в собі та в інших. Згадала Даніеля Канемана з його працею «Мислення швидке і повільне», бо критичне мислення – це саме мислення повільне, яке вимагає неабияких затрат часу та наших зусиль. І наостанок Надія дала кілька порад глядачам як саме розвивати критичне мислення в собі. Основне – це завжди бути open minded (бути відкритим до прийняття нової інформації,  вміти глянути на світ різними очима та бути готовим до перегляду свої переконань).

“Спілкування з численною аудиторією, яка тобі незнайома і ти не знаєш хто там, по той бік екрану, які в них очікування і побажання, які в них настрої і рівень обізнаності – це неабиякий досвід. Проте це також один із способів розвивати в собі критичне мислення.”

Оксана Калінська, викладач курсу “Риторика”, мотивувала абітурієнтів до того, що кожен може навчитися виступати перед аудиторією. Знаючи та використовуючи кілька мінімальних законів та правил публічного виступу, про які викладач розповіла під час вебінару, можна будувати чудові промови. Адже лише практика та власні помилки роблять нас фахівцями своєї справи. Оксана вправно поєднувала поради разом з життєвими прикладами, які траплялися під час проведення основного курсу риторики на програмі доуніверситетської підготовки. Намагалася передати ті емоції, які відчувають юні студенти доуніверситетської підготовки під час своєї трансформації за весь час проходження курсу. Також поділилася радістю їхніх перемог над собою під час щоразового удосконалення своїх умінь.

“Для мене такий досвід був цікавий і хвилюючий, адже важко працювати доповідачу без споглядання аудиторії, без того, що не помічаєш зміни у настроях публіки, цікавих чи байдужих поглядів, без реплік чи коментарів. Заняття проводжу досить емоційно, проживаючи його як на театральній сцені перед «живою публікою», а тут відчувала себе не зовсім комфортно та звично… але це також цінний досвід. Вже знаю помилки виступу такого формату, аналізую їх і на майбутнє буду брати до уваги такий досвід для покращення свого уміння.” 

А ось і відгуки учасників першого вебінару “ТOP-5 Soft Skills сучасного старшокласника”:

“Мені дуже сподобалося викладання саме у такий спосіб, завдяки додатковій інформації на екрані, яка доповнювала слова спікерів, все набагато легше сприймалося. Думаю, що навички і знання, які здобула на вебінарі, я з легкістю зможу використати у школі”.

“Матеріал був поданий інформативно і цікаво. Дуже круто було послухати про риторику, критичне мислення і вміння виступати перед публікою”. 

“Було корисно послухати про красномовство і критичне мислення, особливо зацікавив план промови”. 

“Я зрозумів, що на мене буде чекати в майбутньому під час навчання у цьому закладі”.

“Мій мозок знатно так поїв, корисної інформації”.

“На вебінарі я дізнався про те, що не розповідають в школі та що може стати в нагоді в майбутньому”.

Ірина Фіцик, викладач веб-програмування в ІT СТЕП Університеті, провела онлайн майстер-клас “Створи свій сайт”, де довела, що перші кроки до програмування може зробити будь-хто, навіть той, хто не вміє створювати теки на робочому столі 🙂 На вебінарі практикували як створити свій перший сайт з нуля. І це виявилось дуже просто! 

“Учасникам важливо було донести, що не варто боятися чи соромитися починати свій шлях в IT. І навіть якщо ви зараз нічого не знаєте, то ви можете знати в майбутньому і це не страшно. Загалом, від вебінару враження в мене хороші. Думаю, мета була досягнута. Це для мене дуже цікавий і корисний досвід. Якщо змогла комусь дати поштовх, хоч одній людині, то все було недарма”.

Ділимося й відгуками учасників вебінару “Створи свій сайт”:

Вебінар був для мене дуже цікавим! Я зрозумів, як створювати сайт і все це мені гарно пояснили. 

Для початківців все детально і класно пояснено в одному відео. 

Для мене це щось нове. Тепер я остаточно вирішила, що хочу пов’язати своє життя з ІТ. Дякую за чудове пояснення!

Я вже знала як створювати сайти і як їх оформлювати, але це було дуже важливе для мене повторення, адже я багато забула. Дякую вам!

Загалом мені дуже сподобався цей та попередній вебінари. Я дізнався як створити свій перший сайт. На мою думку, спікери доволі інформативно подали матеріал і через це мені дуже цікаво проводити час за переглядом. 

В ролі спікерів побували не лише викладачі.

Нікіта Кащєєв, випускник програми Доуніверситетська підготовка, провів вебінар “Як розпочати фріланс-кар’єру у 15 років?” і можемо з впевненістю сказати, що це йому вдалося!

“Вебінар став одним із багатьох досвідів, які дала мені доуніверситетська підготовка, адже відчути себе у ролі спікера було нереально круто, особливо коли сам два роки тому дивився на таких спікерів”. Протягом двох років пройшов шлях від першого “Hello World” до власних проектів і роботи на фрілансі. На вебінарі Нікіта розповів про свої перші кар’єрні кроки в IT та дизайні. Говорили про пошуки заробітку, ідеї, проблеми початківців на фрілансі. Також Нікіта розповів, що таке cover letter і чим воно відрізняється від резюме або CV? Чому воно є настільки важливим елементом при пошуку замовлень? Наводив приклади з власного досвіду та дав декілька порад, як грамотно формувати особистий профіль на фріланс-платформах та як спілкуватися із замовниками.

Антоніна Палецька, викладач англійської мови, завершила ONLINE—спринт майстер-класом “EMOTIONAL English”, на якому продемонструвала, як додавати емоції своєму мовленню. Емоційна лексика надзвичайно важлива у спілкуванні чи навіть монологічному мовленні. Кажуть, що граматика – це гігієна мови, а емоційна лексика – це її вбрання. 

Одним із компонентів такого «емоційного вбрання» у кожній мові є ідіоми. (Хоча і з ними варто бути обережними, оскільки багато можуть звучати недоречно у контексті мовного сьогодення).

На майстер-класі учасники засвоїли ідіоми на позначення емоційних станів і почуттів. Робота з ідіомами відбувалася у п’ять кроків (5 steps): демонстрація, систематизація, асоціація, розпізнавання, практика, що передбачає лексичні онлайн змагання – у Quizlet, прослуховування автентичного матеріалу (пісень та мультфільмів) та використання засвоєних лексичних одиниць на практиці. Така структура вебінару мала забезпечити мимовільне успішне  запам’ятовування поданого матеріалу. 

Також спікер продемонструвала, яким чином можна не стереотипно створювати власні системи/категорії ідіом для створення асоціативної мапи.

Ознайомилися з вигуками в англійській мові. Додали експресивності нашим poker faces та підкріпили сухі висловлювання емоційністю.

До свого першого онлайн вебінару EMOTIONAL English готувалася по-іншому. І хоч досвіду проведення English Speaking clubs достатньо, цього разу переді мною був справжній челлендж: зацікавити слухачів, не споглядаючи їхньої реакції, не розуміти, чи є той вогник в очах, чи ж навпаки, кожен поринув думками у свої справи. Перше завдання, яке поставила собі – пронизати весь вебінар динамічністю. Бо ж найбільша винагорода для викладача чи спікера – це почути в кінці заняття, лекції : «А що, вже закінчилася пара? Так швидко?». 

Такий досвід надзвичайно цікавий і цінний. Родзинкою вебінару для мене була взаємодія із глядачами за допомогою їхніх коментарів. Це додало справжності і розуміння того, що вони таки «тут», із мною. 

Це вкотре додало ентузіазму і готовності долати страх перед невідомим.