Поспілкувалися з Надією Цюрою, керівником програми доуніверситетської підготовки ІТ СТЕП Університету, про профорієнтацію старшокласників, які переваги має ця програма та які результати отримують студенти та випускники.

Надія, чому важливо робити перші кроки у професії ще до вступу в університет?

– Ти вмієш грати на скрипці?
– Не знаю, не пробував.
(Анекдот)

 • Всім відомо, що непоодинокими є випадки, коли студенти після першої сесії покидають певний університет і наступного року вступають де-інде, бо помилилися з вибором… Ще трагічніше, якщо людина так і працюватиме не за покликанням усе життя. Тому важливо не просто обрати високооплачувану чи престижну професію, а завчасно переконатися, що це заняття їй до вподоби, що людина спроможна виконувати відповідні завдання, що їй для цього вистачить і хисту, і знань.

Як виникла ідея започаткувати таку програму при першому ІТ-університеті? Чому це актуально?

 • Започаткувавши університет, визначивши основну його ідею та місію, постало питання кого б ми хотіли навчати. І основним критерієм “хорошого студента” стали не високі бали ЗНО, а саме внутрішня мотивація, розуміння того, чого він прагне в житті і яким способом цього можна досягнути. Також важливо, щоб молоді люди були комунікабельними, презентабельними, володіли критичним мисленням та вміли навчатися. На жаль, комплекс цих якостей не завжди забезпечується шкільними програмами, а різноманіття додаткових навчальних курсів не дає цілісного бачення майбутньої професії та уявлення про те, що таке вища освіта й навіщо вона потрібна.

Яка мета програми доуніверситетської підготовки?

 • Саме доуніверситетська програма в ІТ STEP University занурює підлітків у світ ІТ в логічний і природний спосіб – через призму здобуття хорошої вищої освіти з даного напряму. Ми розвінчуємо міф про те, що достатньо пройти певні кількамісячні курси, щоб бути хорошим і високооплачуваним спеціалістом, адже показуємо всю багатогранність світу ІТ. Даємо змогу спробувати себе в різноманітних напрямках, відвідувати ІТ компанії, спілкуватися та співпрацювати з успішними людьми, безпосередньо комунікувати зі студентами бакалаврату, брати участь у всіх заходах, які проводяться в університеті та сприяють формуванню їхньої особистості.

В чому унікальність програми доуніверситетської підготовки?

 • Унікальність програми в тому, що тут сформоване відповідне середовище, яке сприяє розвитку й здоровій конкуренції, яке готує студентів до вибору майбутньої спеціальності, адаптовує до університетського способу навчання. В команді однодумців народжуються неймовірні ідеї для подальших проектів.

Що саме вивчають учні 9-11 класів? Які предмети?

 • Як уже було вище сказано, поєднуємо здобуття професійних навичок з не менш важливими – так званими Soft skills. В кожному із чотирьох семестрів пропонується інший напрям програмування, щоб мати змогу спробувати себе в кожному з них та визначитися із майбутньою спеціалізацією. Ми навчаємо Web-програмуванню, основам розробки програмного забезпечення на прикладі найпопулярніших на сьогодні мов Python та Java, а також основам робототехніки. Значну увагу приділяємо вивченню англійської мови як основи сучасної комунікації. Використовуємо авторську розробку навчальної програми, що поєднує розвиток навичок спілкування в ІТ-бізнесі та вивчення граматичних основ, необхідних для цього.
  На заняттях з риторики та критичного мислення навчаємо студентів бути успішними й адаптативними в цьому швидкозмінному світі.
  Особливістю навчання на програмі є використання проектного підходу, коли кожен семестр завершується не тестами чи іспитами, а виконанням командного проекту. Це дає змогу студентам комплексно використати і продемонструвати те, чого навчилися – пройти весь шлях від ідеї до реалізації та успішної презентації перед численною публікою, поважною комісією та потенційними замовниками.

Що відмінного в порівнянні з навчанням у школі? Та чим програма доуніверситетської підготовки відрізняється від інших ІТ-курсів на ринку?

 • Насамперед студенти програми доуніверситетської підготовки (саме так ми звертаємся до старшокласників) відзначають атмосферу свободи і рівності, а також розуміння того, для чого їм це вчити. І навіть під час навчання на програмі – справи в школі в більшості студентів суттєво покращуються. Вони стають значно впевненішими в собі, вміють аргументувати та доносити свою думку. А такі предмети як математика чи фізика сприймаються такими, без вивчення яких неможливо запрограмувати стрибок героя власної гри чи послідовність переступання лапок в робота – павука.

Щодо інших ІТ-курсів, запропоновані на сучасному освітньому ринку послуги, переважно націлені на вивчення конкретного предмету. Ми готуємо комплексно, поєднуючи професійні та м’які навички. Крім того, великою перевагою є живе університетське середовище, де можна і на парі в бакалаврів побувати, і з ректором у волейбол пограти, і в команді з старшокурсниками хакатон виграти.

Які основні досягнення за 3 роки функціонування програми?

 • Сьогодні на програмі доуніверситетської підготовки навчаються 152 студенти (це учні 9-11 класів загальноосвітніх шкіл та коледжів). Географічно програма охоплює не тільки Львівщину з її найвіддаленішими куточками, а й Долину, Ковель, Тернопіль. З вересня стартуємо з цією програмою в онлайні, тож сягнемо ще далі, де тільки є наявність інтернет зв’язку та бажання навчатися.

Третина перших випускників програми вступили минулоріч на бакалаврат ІТ STEP University і дивують нас своєю цілеспрямованістю, вмінням працювати як самостійно, так і в команді, і виконують вже реальні й перспективні проекти. Хто обрав інший напрям чи навчальний заклад – не втрачають із нами зв’язку й також хизуються неабиякими успіхами, гордо заявляючи, що хороший старт отримали саме в нас.

Згідно з опитуваннями, 20% студентів програми вже мають досвід фрілансу в сфері ІТ, тобто отримані тут знання дають їм змогу чесно і достойно заробляти свої перші гроші.

Які переваги проектної роботи?

 • Проектна робота є доволі реалістичною імітацією робочого процесу в ІТ-компанії. Студенти приміряють на себе різні ролі – від тестера чи дизайнера до проектного менеджера. У них є дедлайни, вони користуються відповідними системами для комунікації й відслідковування прогресу, стараються виконати усі побажання “замовника”. Тут пропрацьовуються навички командної роботи, критичного мислення, вміння керувати своїм часом, а на захисті – демонструються вміння виступати і доносити інформацію, а також приходить розуміння куди рухатись далі.

Над якими саме проектами працюють школярі? (цікаві кейси)

 • Цікавими й яскравими проектами зазвичай тішать нас студенти, які вивчають web-програмування. Вони створюють сайти, які часто далі розвивають вже на чиєсь замовлення. Так було із сайтом, створеним командою чарівних дівчат для уявної будівельної компанії, який зараз функціонує як сайт фірми батька однієї із них. Хлопцям часто до вподоби розробляти сайти для вибору авто, різноманітні тематичні інтернет-магазини тощо. Дівчата обирають теми, що стосуються моди, краси та здоров’я.
  Не секрет, що підлітки захоплюються комп’ютерними іграми. Тому полюбляють створювати й власні. Пишаються тим, що їхні однокласники чи молодші братики-сестрички спочатку тестують, а надалі й проводять вільний час саме за їхньою розробкою. На програмі доуніверситетської підготовки маємо багато творчих дітей, тому не перестаємо дивуватися фантазії, яку вони задіюють у створенні персонажів та сюжетів.

Особливої уваги заслуговують проектні роботи з робототехніки. Тут мало написати код, тут ще треба сконструювати відповідну фізичну модель, яка може бути використана в побуті чи з іншою метою. Варто згадати годівничку для домашніх улюбленців, яка була змодельована й роздрукована на 3D принтері й може керуватися зі смартфона тоді, коли ви далеко від дому. 

Один студент мав проблему в школі, бо хтось з’їдав його обід. Тож команда, яку він очолив, виготовила ланчбокс, який відкривається, реагуючи тільки на відбиток пальця власника. Також були автоматичний поливач для грядок, розумне дзеркало, яке розповідає новини, погоду й найсвіжіші анекдоти та багато-багато інших цікавих втілень найсміливіших ідей.

Як вдається продовжувати навчання в дистанційному форматі?

 • ІТ-сфера особлива тим, що над одним проектом можуть працювати люди з різних міст чи навіть країн, а замовник і поготів живе на іншому континенті. І розуміння цього дало можливість студентам досить швидко адаптуватись до умов, що склалися. Наші викладачі – спеціалісти-практики, які мають неабиякий досвід саме онлайн-комунікації. Тому заняття проводяться на високому рівні. Так, трапляються інколи суто технічні перешкоди, так, хочеться разом попити чаю й обійнятися при зустрічі з одногрупниками, але і такий досвід багато чому нас навчив, якоюсь мірою і згуртував й загартував.

Яким чином відбувається підбір викладачів? Хто вони?

 • Наші викладачі – це ті, в кого очі горять натхненням, бажанням передати свої знання і переконанням, що IT STEP University – це саме те місце, де можна втілювати свої ідеї, де можна знайти підтримку і розуміння. Кожен викладач має практичний досвід роботи над реальними проектами: хто на фрілансі, а хто і у найпотужніших IT компаніях, більшість із них також викладають бакалаврам. Тож наші викладачі точно знають які навички затребувані сьогодні на ринку і які знання варто отримати на початкових етапах становлення ІТ-фахівця.

Що найважливіше у комунікації “студент-викладач”?

 • Найважливіше – довіра. Коли студент впевнений, що перед ним людина, яка хоче і може його навчити, а викладач вбачає в студента потенціал це засвоїти. Коли студент має сміливість десять разів запитати, а викладач не втомлюється стільки ж разів пояснити. І це ми стараємось підтримувати. І це нам вдається. Про що свідчать відгуки студентів, подяки батьків, а також легка й невимушена атмосфера на заняттях, креативні презентації та сміливі жарти вже на захистах.

Як батьки можуть контролювати успішність програми?

 • Ми завжди підтримуємо зв’язок з батьками, стараємось навіть проводити спільні заходи, запрошуємо їх в студентські команди на змаганнях чи хакатонах, у навчальні поїздки та на екскурсії. Тому кожен має змогу поспілкуватися про успіхи своєї дитини, порадитися щодо вибору університету чи просто поговорити про життя.

А ще важливою ланкою багатосторонньої комунікації викладач-студент-батьки-адміністрація є наша внутрішня система забезпечення якості навчання Mystat. Тут відображається розклад, фіксується відвідуваність, завантажуються домашні завдання, виставляються оцінки, висвітлюється актуальна інформація, коментарі тощо. Зручно, надійно, прозоро. Крім того, тут присутня улюблена студентська опція – “кристалики” – це своєрідні коїни, які присвоюються за відповідні успіхи в навчанні та позанавчальну активність, і за які можна купити корисні дрібнички – футболки, флешки, шоколадки тощо.

Скільки триває навчання? Який графік? 

 • Навчання триває 4 семестри. Кожен семестр – це 14 навчальних тижні та один заліковий, впродовж якого відбувається підготовка до захисту та власне сам захист проектів. Щотижня студенти мають по 4 заняття тривалістю 1 год 20 хв кожне.
  Зараз триває набір на новий семестр. Старт навчання у вересні 2020 р. Можна обрати два дні посеред тижня (вівторок і четвер) і мати по дві пари ввечері або інший варіант – один раз в тиждень, в суботу, чотири пари поспіль. Можна обирати зручний формат: стаціонарне навчання (офлайн) або ж дистанційне (онлайн)

Як відбувається навчання в дистанційному форматі? Які переваги онлайн-навчання? Кому це буде актуально?

 • В умовах карантину відбулася апробація дистанційної програми навчання на доуніверситетській підготовці. Успішна реалізація дала нам змогу анонсувати відкриття онлайн програми, яка буде актуальною для учнів 9-11 класів, для яких є неможливим доїзд у м. Львів. Заняття відбуватимуться за розкладом понеділок/середа з 16.30 до 19.20. Також в дистанційному режимі можна буде брати участь у різноманітних навчально-пізнавальних заходах, які постійно проводяться в університеті, а також за будь-якої нагоди раді будемо зустрітися і в стінах університету.

Які додаткові опції надає університет, окрім самих предметів?

 • ІТ СТЕП Університет організовує різнопланові майстер-класи, тренінги, зустрічі з цікавими людьми, а також хакатони, змагання, конкурси. Наші студенти разом подорожують, а заодно навчаються, розвиваються, вдосконалюють навички спілкування англійською мовою. Серед країн, в яких вже побували, є Фінляндія, Швеція, Італія, Іспанія, Франція, Чехія, Польща, ну і звісно ще багато мрій та планів.

Які плани на майбутнє щодо розвитку програми? Які запити ІТ-ринку? 

 • Програма доуніверситетської підготовки – це як живий організм, який адаптується, змінюється, зростає. Оскільки основна орієнтація наших випускників зосереджена саме на подальше навчання на університетських програмах, то ж доуніверситетська підготовка має на меті підготувати для цього ґрунтовний фундамент. На сьогодні маємо запит від університетських викладачів, що першокурсникам бракує презентаційних навичок, здатності до самонавчання, вміння працювати в команді і доводити справу до кінця, тож і працюємо з майбутніми абітурієнтами в такому руслі. Також маємо на меті зорієнтувати підлітків в сучасних освітніх трендах, новітніх підходах до навчання і викладання, забезпечивши їх можливістю апробувати різнопланові напрями галузі ІТ. Тож по мірі того, як університетські програми будуть доповнюватися і розширюватися відповідно до потреб ринку, так і буде розвиватися програма доуніверситетської підготовки.

Надія, розкажіть ще, будь ласка, про Ваших студентів.

 • До нас вступають старшокласники з міст і сіл не тільки Львівщини, а й із сусідніх областей. Є такі, які вже мають за плечима досвід навчання в напрямку ІТ, а є значна частина школярів, які тільки починають знайомитись із інформаційними технологіями. Є такі, що вільно володіють англійською, а в частини з наших студентів в школі з цим предметом якось не склалося або вивчають німецьку чи французьку. Є такі, які за перший день перезнайомляться з усіма в своїй групі і ще у двох сусідніх аудиторіях, а дехто ніколи й руки не підносив на уроці … Та всі вони після першого ж семестру захищають свої проекти англійською мовою перед повним залом знайомих і незнайомих людей, відповідають на запитання і щасливі з цього. А ми, мабуть, ще більше щасливі! Велика кількість студентів дізнаються про нас саме за рекомендаціями друзів чи знайомих, а це, напевно, основний показник ефективності нашої роботи.

Тож ласкаво запрошуємо школярів 14-16 років долучатися до програми доуніверситетської підготовки ІТ СТЕП Університету та спробувати себе в ІТ-сфері!

 

Зараз триває серія безкоштовних вебінарів “Доуніверситетська підготовка: ІТ-спринт”. Метою є ознайомлення старшокласників з програмою та здобуття корисних знань з актуальних тем.

Ще є можливість зареєструйтеся за посиланням ▶ https://bit.ly/3eJXp8l
Ми надішлемо посилання на всі 4 вебінари.
Теми вебінарів:
02 червня – ТOP-5 Soft skills для сучасного старшокласника
04 червня – Створи свій сайт
09 червня – Як розпочати фріланс-кар’єру ще зі школи?
11 червня – EMOTIONAL English

Якщо маєте запитання щодо вступу, бажаєте побачити середовище університету та дізнатися більше про досягнення та успіхи наших студентів – запрошуємо до нас!

Для цього просимо зареєструватися:

Детальніше про умови вступу та правила прийому в IT STEP University можна дізнатися за телефонами: