Студент IT STEP University представив інтелектуальну систему для керування комп’ютером лише за допомогою очей

Вже другий рік поспіль IT STEP University виступає співорганізатором міжнародної наукової конференцій “Інтелектуальні системи прийняття рішень та проблеми обчислювального інтелекту”, яку щорічно (протягом 15 років) проводить Херсонський національний технічний університет.

Тематику конференції складають такі наукові напрямки як аналіз та моделювання складних систем і процесів, теоретичні та прикладні аспекти систем прийняття рішень, обчислювальний інтелект та індуктивне моделювання. Конференція дає можливість спілкуванню та обміну досвідом провідних вчених з молодими науковцями з України і не тільки.

Цього року у конференції у якості доповідача взяв участь студент IT STEP University Андрій Когут. Він представив аудиторії першу версію своєї розробки Eyes mouse, яка дозволяє особам хворим на ДЦП або паралізованим людям за допомогою недорогих вбудованих чи зовнішніх веб-камер використовувати комп’ютер за допомогою очей.

Андрій розповів, що хотів допомогти людям з обмеженими можливостями взаємодіяти з комп’ютером. Спочатку він провів дослідження ринку існуючих пристроїв, та дійшов висновку, що представленні рішення є занадто важкими у використанні або дуже коштовними. Тому проект Андрія мав бути простим, доступним для усіх та максимально бюджетним.

Андрій розказав про свій проект EyesMouse: «Головна ідея в тому, що ваші очі – це комп’ютерна мишка. Програма розпізнає і відслідковує рогівку ока і рухає курсор відповідно до погляду людини. Клік мишки відбувається за допомогою кліпання ока. Ліве око – це клік лівою кнопкою мишки, праве – відповідно до правої кнопки. Детектування відбувається через веб-камеру, тому для використання програми вам достатньо веб-камери і програмного забезпечення. Таке рішення є бюджетним і дозволяє користуватися ним будь-кому».

Також Андрій наголосив, що у програмі передбачено можливість розширення функціоналу, додавання голосових помічників та інших корисних можливостей.

Над створенням інтелектуальної системи, яка реалізовує алгоритм розпізнавання відеопотоку на основі гібридних нейромережевих технологій, Андрій працював під керівництвом професорів Олени Винокурової та Дмитра Пелешка.

«Андрій працює над вирішенням складної наукової задачі у галузі Computer Vision – розпізнавання в реальному режимі очей та їх рухів для побудови систем штучного інтелекту. Основні теоретичні результати побудовані на основі сумісного використання кумулятивних функцій та гібридних нейронних мереж. Отримані результати мають велике практичне значення, адже допоможуть вирішити важливі соціальні проблеми та полегшити життя», – говорить про реалізацію проекту Дмитро Пелешко.

На конференції робота Андрія була відмічена Грамотою за кращу доповідь. «Робота на інтелектуальною системою не закінчена, попереду багато роботи з удосконалення алгоритмів розпізнавання та навчання нейромережі, що дасть змогу підвищити точність роботи системи», – говорить про майбутню роботу Олена Винокурова.

«Найближчим часом ми плануємо доробити програму до повного і стабільного функціоналу, випустити перший реліз та запатентувати наші алгоритми, адже їх можна використовувати у багатьох сферах», – говорить Андрій про плани майбутнє.