Підсумки зустрічі Brainstorm: «Школа – Університет: співпраця і взаємодія»

Вимоги до освітнього рівня школярів та студентів змінюються з кожним роком, проте освітні програми навчальних закладів не завжди відповідають цим потребам. Змінити ситуацію в освіті можна лише спільними зусиллями, що будуть докладати обидві сторони – школи та університети.

IT STEP University ініціював Brainstorm: «Школа – Університет: співпраця і взаємодія», у якому взяли участь зацікавлені представників усіх ланцюжків освіти. Педагоги, школярі та батьки, представники університетів та експерти галузі освіти разом шукали інноваційні ідеї для спільної співпраці.

Обговорення існуючих проблем та недоліків середньої освіти розпочалось з промови студента IT STEP University Павла Дудича, який відвів велику роль мотивації школярів. На думку Павла, школа має дати учням мотивацію самостійно вчитися та розвиватися, адже у закладах вищої освіти саме це вміння є найціннішим.

«З відсутністю мотивації все робиться для галочки. Не має ніякого прогресу, не має результату. Наш університет зробив цікаву річ – провів мотиваційний тиждень, коли ми ходили в ІТ-компанії, бачили як працюють люди у тій професії, яку ми тут здобуваємо. І це дуже вплинуло на мене, я захотів дійсно рухатись уперед. Якщо в школі учнів можуть заставити вчитись, то в університеті 80% це самостійне навчання, і лише 20% – викладач. Зараз мене дуже мотивує можливість досягти успіху власноруч, використовуючи ті знання, що я самостійно здобув».

Про стан, в якому зараз перебуває синергія шкіл та університетів говорили представники освітніх установ. Зокрема, Олена Кондрат, головний спеціаліст сектору виховної роботи та дозвілля департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради зауважила, що в Україні тривають великі зміни у галузі освіти, і що вже з наступного навчального року працюватиме нова школа з новим підходом до освіти:

«Школи будуть зосереджені на формуванні у дитини компетентностей, що є необхідними у сучасному світі. Останні три роки навчання будуть у тісній співпраці з університетами, але про цю синергію ще треба говорити, все ще попереду. Головне, щоб дитина могла зробити вибір вищого навчального закладу мотивуючись тим, де вона буде почувати себе щасливою».

На думку Лілі Свистович, директора Винниківської санаторної школи-інтернату, вже з середніх класів дітям необхідно демонструвати, що на них чекає в університетах. Наразі випускники шкіл не мають відповідної мотивації після закінчення школи вступати у вищі навчальні заклади. «Сьогодні диплом потрібен, щоб не бути гіршим за іншим. З одного боку дуже добре, що 80% випускників шкіл йдуть в університети. Але з іншого – що їх чекає, коли вони закінчують? Лише 20% потім працюють за спеціальністю. Тому стереотипи, які є сьогодні, потрібно ламати. Не повинен кожен мати вищу освіту».

Щоб доповнити уявлення про співпрацю шкіл та університетів, своє бачення висловив Дмитро Пелешко, проректор з науково-педагогічної роботи IT STEP University. Головною характеристикою сучасних освітніх закладів він вважає конкурентоздатність, саме тоді ми зможемо бути впевнені, що у майбутньому школярів та студентів чекає якісна освіта.

«Навряд чи співпраця шкіл та університетів має бути в чомусь одному. Технічний аспект – це лише частина, а ми маємо працювати набагато більше – у соціальному, гуманітарному, волонтерському напрямках. Тоді наш зв’язок буде охоплювати всебічний розвиток дитини та мінімізує бар’єр переходу школяра у вищий навчальний заклад», – зазначив проректор.

Представники середньої освіти погоджуються, що сучасна школа та сучасний вчитель мають дуже вирізнятися від того, що було ще 10 років тому. Адже новому поколінню недостатньо лише давати інформацію, яка вже давно є у загальному доступі. Вивчення предметів у школі вже перестає бути головною метою, натомість, пріоритетом є розвиток учнів як особистостей та допомога їм у пошуку себе та самореалізації.

«На моє переконання, знайти себе для дитини – це набагато важливіше ніж просто навчатися. Адже якщо школа дає лише знання – це вже минуле. Важливо, щоб дитина змогла знайти собі ментора, який дасть їй поштовх, допоможе знайти себе. Чи готова дитина в 10-11 класі зрозуміти, ким вона має бути усе життя? Але ми можемо допомогти їй у цьому», – говорить Марія Деревінська, провідний спеціаліст відділу освіти Жовківського району, координатор школи лідерів учнівського самоврядування.

Думку колеги поділяє директор Львівської спеціалізованої середньої загальноосвітньої школи I-III ступенів № 81 ім. П. Сагайдачного Богданна Проців: «Нова українська школа вчить дитину бути особистістю, працювати у команді, бажати експериментувати, не боятися. Це нове покоління, і вчитель має бути не для того, щоб писати на дошці, а щоб підказати, скерувати туди, де дитина зможе себе реалізувати».

На запитання модератора зустрічі Віктора Волошина, ректора IT STEP University, чи є вже готові інноваційні рішення співпраці двох освітніх установ, які почнуть зміни у підготовці школярів до вищої освіти, відповіла Оксана Пасічник, викладач НВК “Школа-гімназія «Сихівська» м. Львова, яка також є викладачем УКУ.

«На мою думку, не існує проблем співпраці школи та університету, це лише організації. У нас є спільна проблема – освіта майбутнього покоління, яку намагаються вирішити усі зацікавлені особи та заклади. Я бачу можливості співпраці не на рівні установ, а на рівні людського капіталу, що є як в школі, так і в університеті. Якщо студент вже має досвід, вже проаналізував свою мотивацію, зрозумів, що було зайве в школі, а що корисне, цю інформацію він може донести учням».

Палка дискусія про проблеми середньої освіти та можливості співпраці шкіл та університетів перейшла у практичний воркшоп з пошуку вирішень ситуації. У цій частині взяли участь 9 команд у складі вчителів, школярів та батьків, студентів та експертів у галузі освіти. Кожна з команд генерувала власні ідеї та можливості ефективної співпраці, які б дали новий поштовх у розвитку та покращенні ситуації в освіті.

За підсумками воркшопу одноголосно було виявлено бажання школярів та педагогів про тісну взаємодію з університетами та студентами. Участь у спільних активностях, підвищення рівня мотивації та зацікавленості у вищій освіті, профільна орієнтація та скерованість на результат – саме ці кроки стануть першими у майбутній співпраці.

Представлені на зустрічі ідеї перетворились на дорожню карту, яку IT STEP University поставив за мету втілити у життя разом зі школами. Дякуємо усім учасникам та впевнені, що спільна робота зробить вагомий внесок у майбутній розвиток середньої освіти!