Чому критичне мислення – це необхідна навичка та які бувають методики її розвитку

Критичне мислення – це те, про що зараз говорять усі. Тренінги, майстер-класи та лекції на цю тему збирають великі аудиторії, адже кожен зацікавлений у розвитку цього вміння. В IT STEP University студенти бакалаврату та доуніверситетської програми підготовки активно займаються вивченням цього предмету вже з першого курсу. Що ж дає володіння критичним мисленням та як його розвинути? 

На 5 головних запитань про критичне мислення нам відповіла Надія Цюра, HR-ментор та керівник доуніверситетської програми підготовки UF в IT STEP University.

Що таке критичне мислення?

Критичне мислення — це необхідна навичка і життєво важливий ресурс сучасної людини. Критичне мислення базується на законах логіки та на розумінні психологічних процесів, які протікають у нашій свідомості. Критичним мислителям властиве скептичне ставлення до всього, але ніяк не цинічне.

Що дає володіння цим навиком?

Навички критичного мислення дають змогу не потонути в інформаційній лавині, не піддатися маніпуляціям, допомагають приймати зважені рішення та відстоювати їх. Критичне мислення допомагає в пошуку нових шляхів вирішення проблем.

Чому розвиток критичного мислення важливий як для дітей, так і для дорослих?

Розвиток КМ є важливим як для дітей, так і для дорослих, бо у світі, де має місце інформаційна війна, важливо вміти розпізнавати інформацію, аналізувати джерела і мотиви, приймати зважені рішення. В період розвитку інформаційних технологій цінується вміння професійного пошуку необхідної інформації, здатність її проаналізувати, оцінити та застосувати.

Які є методики розвитку критичного мислення? Чи є вони у стандартній школі?

На мою думку, діти краще володіють навичками критичного мислення, ніж дорослі, адже вони не бояться сумніватися в почутому чи побаченому, задавати безліч запитань, досліджувати невідоме. І це треба заохочувати та розвивати. Мислення дорослих засмічене стеоретипами, шаблонами, впливом авторитетів тощо. А це необхідно розуміти і розпізнавати. Тому підходи до навчання КМ дещо відрізняються.

На жаль, стандартна школа дуже часто пригнічує в дітей здатність і бажання мислити критично. Дітям зазвичай не дозволяють сумніватися в словах учителя і в інформації, що є в підручниках, забороняють проявляти індивідуальність, ставити незручні запитання тощо. Але хочеться вірити, що ситуація таки покращується. Про це свідчить неабиякий інтерес учителів до різноманітних навчань, тренінгів, майстер класів з критичного мислення, у тому числі таких, що проводяться в нашому університеті.

Основними методами розвитку критичного мислення є такі:

1.Задавати питання і не приймати на віру все, що нам пропонують. (Знак питання порівнюють з рибальським гачком, на який ловиться риба. Кожен повинен мати такий гачок).

2.Шукати докази, що підтверджують або спростовують отриману інформацію.

3.Накопичувати знання і розширювати світогляд. Що стосується розвитку критичного мислення у дітей, то важливо орієнтуватися не на запам’ятовування ними фактологічного матеріалу, а на постановку проблеми і пошук її вирішення.

Важливо пам’ятати, що навчитися критично мислити — це як опанувати майстерність танцю чи якогось виду спорту — тільки практикуватися і не здаватися, а будь-які проблеми чи невдачі сприймати тільки як додатковий досвід.

Як IT STEP University впроваджує вивчення критичного мислення?

Зважаючи на те, що цінність навичок критичного мислення тільки зростає, беззаперечно така дисципліна була введена в навчальні плани IT STEP University. Впродовж першого семестру навчання студенти бакалаврської програми IT STEP University слухали лекції та практикувалися в досягненні навичок критичного мислення. Ми вивчали принципи роботи людського мозку, щоб розуміти як він нас обманює; вивчали закони логіки і розглядали логічні помилки та парадокси; тренувалися в майстерності відрізняти факти від думок, ставити запитання, аргументувати, дискутувати, аналізувати інформацію, вирізняти проблеми й розставляти пріоритети.

Значну роль в здатності критично мислити відіграють емоції, тому неабияка увага приділялась розвитку емоційного інтелекту. На заняттях обов’язково знаходили час для креативу, адже вміння генерувати нові ідеї і критично їх осмислювати — чи не основний показник успішності людини.

Вивчення критичного мислення на програмі UF відбувались трошки з іншого ракурсу. Студенти мали шість практичних занять, на яких вчилися критично читати і слухати, аналізувати і робити висновки, зчитувати свої емоції та викладати думки у формі есе та синквейнів. До речі, про синквейни (вірші на 5 рядків, складені за певними правилами). Ось приклади деяких із них:

“Проблеми
Вічні, безмежні
Шукаємо, вирішуємо, вчимося
Треба їх не боятися
Квест”

“Критичне мислення
Цікаве, пізнавальне
Дізнаємось, висловлюємось, розвиваємось
Чекаємо його весь тиждень
Радість”

“UF
Amazing,
Interesting To Learn, to Programm, to Think
I Want to Study IT
Happiness”

“UF
Цікава, пізнавальна
Вчуся, стараюся, розвиваюся
Хороший досвід для мене
Топовий куратор”

Із цих рядків, а також з їхніх безпосередніх відгуків можна зробити висновок, що студенти усвідомили важливість здобуття м’яких навичок, в тому числі й критичного мислення, адже в сучасному світі, в якому все так стрімко трансформується — починаючи від техніки — закінчуючи свідомістю — успішним буде той, хто володіє когнітивною гнучкістю, здатністю до розвитку та росту.

 

Як вступити

Для того, щоб стати студентом доуніверситетської підготовки рекомендуємо пройти онлайн-тестування з математики, за результатами якого формуються групи.

Пройти безкоштовне он-лайн тестування

 

Набір на доуніверситетську підготовку вже триває, кількість місць у групах обмежено, тому  –  рекомендуємо зареєструватися вже зараз:

Якщо маєте запитання – телефонуйте: