Щоб досягнути ефективної взаємодії з ІТ-індустрією, університети мають бути гнучкими та готовими до змін
Проблеми вищої освіти в Україні – це те, про що сьогодні говорять у Міністерстві освіти і науки, у компаніях, що приймають на роботу випускників університетів, у закладах вищої освіти та у студентському самоврядуванні. Щоб розпочати процес вирішення цих проблем, зокрема, на  магістерському рівні підготовки, IT STEP University ініціював зустріч усіх зацікавлених сторін під назвою «Магістратура 2:0: перезавантаження».

На обговоренні були присутні представники освітянського простору Львова, ІТ-компаній SoftServe, EPAM, ELEX, PL Vision, а також заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич.

Зараз в Україні панує неусвідомлення того, що таке вища освіта, зокрема, магістратура. Більшість студентів після закінчення бакалаврату вступають на магістратуру, щоб отримати диплом про «повну» вищу освіту. Проте ще у 2014 році прийнято Закон України “Про вищу освіту”, що визнає ступінь бакалавра вищою освітою.

На думку Ігоря Саламіна, competence-менеджера в компанії PLVision, бакалаврат є необхідним для студентів, що планують будувати кар’єру в ІТ. «Влаштуватись на роботу може навіть випускник коледжу, який вже вміє програмувати. Проте випускник бакалаврату, якого навчили аналітичного мислення, бізнес основ, може претендувати на зовсім інші позиції – у сервісній структурі, інноваційних розробках або інших структурах ІТ-компаній».

Що стосується магістратури, ситуація зовсім протилежна. «Студент не обов’язково має вступати на магістратуру після закінчення бакалаврату. Магістратура – це наука, і це має бути свідомий вибір, має створюватись наукова новизна та будуватися зв’язок з виробництвом», – говорить Роман Загарюк, віце-президент з виробництва компанії SoftServe.

ІТ-компанії також зацікавлені у випускниках магістратури, для яких навчання було виваженим рішенням та надало їм як науковий, так і професійний досвід, коментує слова колеги Галина Даців, очільник корпоративного університету компанії SoftServe. Для того, щоб випускник університету був сформованим кандидатом високого рівня підготовки, необхідна співпраця університетів та ІТ-компаній.

Крім наведеного, неодноразово висловлювалася ще одна важлива думка: потрібно не забувати про очікування студентів, оскільки саме вони в кінцевому результаті є замовниками освітнього продукту під назвою “магістратура”.

Університети мають розуміти, який освітній продукт і для кого вони готують, мають використовувати менеджмент та розмовляти з ІТ-компаніями одною мовою, зазначає Володимир Вергун, керівник навчальної лабораторії компанії EPAM Systems. За його словами, працювати з невеликими університетами легше, адже вони більше адаптовані до сучасних реалій.

Щоб досягнути ефективної взаємодії з компаніями, університети мають бути гнучкими та готовими до змін. Це стосується змісту навчальних програм, формату освіти, оцінки якості результатів. Такі зміни можна впроваджувати вже зараз, як зауважив заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич, університети мають «тотальну автономію», як в сенсі змісту навчальних програм, так і стосовно організації навчального процесу.

Попит формує пропозицію, тож потрібність у свідомих та високопрофесійних ІТ-фахівцях сприяє утворенню університетів нового формату, що розуміють усі вимоги та готові їх впроваджувати. Вищу освіту в Україні чекає багато змін у майбутньому, тому такі ініціативи, як проведена зустріч-обговорення, це вже перший крок до цих змін.